Wszystko co powinniście (a niekoniecznie chcielibyście wiedzieć) o meksykańskim POZOLE!

Wszystko co powinniście (a niekoniecznie chcielibyście wiedzieć) o meksykańskim POZOLE!

Poloze to rodzaj meksykańskiej zupy / gulaszu z ziarnami białej kukurydzy cacahuazintle i mięsem (wieprzowym lub drobiowym) – jedno z najbardziej kanonicznych dań kuchni meksykańskiej.

Zupa pozole (podobnie jak Masa Harina) powstaje z użyciem ziaren kukurydzy, gotowanych uprzednio przez kilka godzin w słabym roztworze wapna. Proces tzw. nixtamalizacja sprawia, że ziarna tracą włóknista otoczkę, uwalniając składniki odżywcze. W trakcie gotowania na powierzchni wody tworzy się piana, której danie zawdzięcza swoją nazwę (z jęz. Nahutal pozzoli oznacza „pienisty”). Cóż czas gotowania, konieczność użycia wapna, ograniczona dostępność białej kukurydzy cacahuazintle skłaniają nas do użycia gotowego półproduktu – już ugotowanej, odpowiednio przygotowanej kukurydzy w puszce tzw. hominy ☺️.
Choć czas przygotowania potrawy (szczególnie jeżeli kukurydzę gotujecie sami) nie należy do najkrótszych, niewątpliwym jej plusem jest fakt, że może robić za danie główne i przy podobnym zaangażowaniu czasowym możemy ją przygotować w ogromnych ilościach dla dowolnej ilości gości. Gdyby szukać porównań, pozole w Meksyku, działa trochę jak rosół w Polsce. Podawany w niedziele, z okazji wszystkich ważnych uroczystości i świąt. Tradycyjnie i obowiązkowo podawane podczas meksykańskiego Święta Niepodległości (16 września), czy Día de Muertos – Święta Zmarłych (2 listopada).

Pozole to zupa symbol Meksyku, jednak w zależności od regionu, jej lokalne odmiany znacząco się od siebie różnią. Co więcej, dodatkowe składniki zupy zwyczajowo podaje się osobno, aby każdy z biesiadników dobrał je według własnych, indywidualnych upodobań.  Jeżeli podjąć próbę podziału niezliczonej liczby odmian meksykańskiej zupy na rodzaje, wyróżnimy: pozole blanco, pozole verde i pozole rojo – pozole białe, zielone i czerwone, w zależności od koloru użytych papryczek, a co za tym idzie i koloru zupy 🙂 .

Nie tylko powszechność dania, ale także jego historia na stałe zapisały potrawę w kulinarnej historii Meksyku. Pozole w okresie przedkolumbijskim stanowiło potrawę o ściśle religijnym charakterze. Według indiańskich wierzeń, bogowie jako budulec do stworzenia człowieka wybrali ciasto kukurydziane. Tym samym pozole w ich wierzeniach odgrywało rolę zbliżoną do naszego rozumienia hostii.

„Wierzeniowa twarz” pozole, ma też swoje bardziej okrutne oblicze. Na szczególne okazje do zupy trafiało także mięso ludzkie – ze złożonych wcześniej w ofierze wrogów. Dopiero ekspansja hiszpańska położyła kres kanibalizmowi na terenach dzisiejszego Meksyku, a do lokalnego jadłospisu zawitała wieprzowina. Niemniej to nie mięso, a kukurydza jest głównym, niezmiennym i religijnie znaczącym składnikiem zupy pozole.

Rarytasowy przepis na Pozole Rojo

Składniki:

Bulion
– 300 g łopatki wieprzowej pokrojonej w kostkę
– 200 g żeberek wieprzowych
– cebula pokrojona w piórka
– 6 ząbków czosnku
– przyprawy: kolendra, mielony kumin, liść laurowy

Kukurydza

– 1,5 puszki (822g) tzw. hominy – białej kukurydzy do pozole

Pasta
– 3-4 suszone papryczki guajillo (około 60g)
– 2-3 suszone papryczki ancho (około 60g)
– 6 ząbków czosnku
– cebula pokrojona w piórka
– przyprawy: oregano, epazote
– 2 łyżki oleju

Dodatki
– sałata rzymska (1 główka) lub 1/2 kapusty pekińskiej – porwana lub pokrojona
– 2 cebule czerwone pokrojone w piórka
– pęczek rzodkiewek pokrojonych w plasterki
– 2-3 limonki
– dojrzałe awokado pokrojone na kawałki
– świeża kolendra (1/2 pęczka)
– ser feta pokruszony

Przygotowanie:

Bulion wieprzowy***

  • W dużym garnku zagotować 1,5 l wody z pozostałymi elementami bulionu: wieprzowiną, cebulą i czosnkiem.
  • Gotować pod przykryciem przez około 2h, pod koniec gotowania dosolić. Gdyby wody w garnku ubyło zbyt dużo, uzupełnić płyn (jak przy tradycyjnym gotowaniu rosołu). Bulion będzie gotowy, kiedy mięso zrobi się miękkie i zacznie rozpadać się na włókna pod widelcem.
  • Zostawić wywar do ostygnięcia (a w nim i mięso). Kiedy wystygnie, mięso wyjąć i podzielić na kawałki, ponownie umieścić w wywarze.

Pasta

  • Suszone papryczki chili ancho i guajillo namoczyć w szklance wywaru około 1/2 h
  • Następnie namoczoną chilli, czosnek i pozostałe przyprawy (oregano / epazote) zmiksować w malakserze lub blenderem.
  • W rondlu rozgrzać olej i dodać przygotowaną pastę z papryczek i przypraw. Dosolić i dusić przez około 20 min.
  • Dodać pozostałą część wywaru wraz z poszarpanym mięsem. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 10-15 minut.
  • Dodać odsączoną hominę (białą kukurydzę).
  • Doprawić zupę solą i dusić jeszcze kilka minut.

Podanie

  • Gotowe pozole podawać w miseczkach.
  • Dodatki do zupy ustawić na stole, tak aby każdy mógł doprawić pozole według własnego uznania.

*** Jeżeli nie jesteście fanami bulionu wieprzowego możecie zastąpić mięso wieprzowe kurczakiem (na tą ilość 1 szt.), pamiętajcie jednak, że bulion będzie mniej wyrazisty, a mięso kurczaka musicie gotować krócej.

Opublikowano w: Kuchnia Meksykańska

Dodaj komentarz

Musisz byćzalogowany aby opublikować komentarz.